brnovinky

Přepnout do PC verze

Alkohol za volant nepatří – odhalí jej alkohol tester od firmy Altest Brno

altest_uvod

Alkohol za volant nepatří. Ráno po oslavě si raději dýchněte.

Alkohol patří k lidstvu od nepaměti. A patří i dnes. Někdy pomáhá k lepší náladě a uvolnění. Horší jsou ale případy, kdy je opilý řidič viníkem dopravní nehody. Ta bohužel nekončí vždy jen pomačkanými plechy. O neštěstích, kdy řidič s alkoholem v krvi zaviní nehodu, slyšíme každý den. Ne všichni řidiči si uvědomí nebezpečí, které jim díky opožděným reakcím po požití alkoholu hrozí, ani si je nepřipouští. I když se náhodou nic nestane, hrozí jim vysoká pokuta od policie a odebrání řidičského průkazu. Přitom stačí málo - pořídit si alkohol tester a před plánovanou jízdou si změřit, zda tělo alkohol už odbouralo. Jaké testery jsou dnes na trhu, kolik stojí a jak fungují, brnovinkám vysvětlil Jiří Mrnuštík, majitel společnosti Altest, sídlící v Brně na Jugoslávské ulici.

 

Altest

Jugoslávská 680/124a, Brno - Černá Pole

tel.: 541 210 101, 603 427 912

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1762_MK

Klasika dodnes používaná.

Jak jste se k této profesi dostal?

Jel jsem se známým kdysi ve staré Avii. Měl tam skleněné detekční trubičky. Říkal jsem si, že jsem je na trhu nikde neviděl a že by bylo dobré je do prodeje uvést. Sehnal jsem kontakt na výrobce. Vyráběly je Sklárny Kavalír. Začali jsme tedy těmito detekčními trubičkami.

 

Jakou dobu už se alkohol testery zabýváte?

Od roku 1996.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1765_MK

Trubičky nahrazují digitální alkohol testery.

Dnes se používají elektronické detektory, ty ale nejsou zase tak dlouho na trhu.

Policisté už delší dobu používají německé testery Dräger. Sehnal jsem si kontakt na výrobce. Získali jsme dealerství na přístroje určené původně pro policii, vojáky. Přes internet jsme si našli také zahraniční výrobce alkohol testerů v nižší cenové relaci. Kontaktovali jsme jednu korejskou firmu, která dodává testery do celého světa. Jsme jedním z dovozců těchto detektorů do České republiky.

 

Platí v České republice stále nulová tolerance alkoholu v krvi řidičů?

Tolerance je stále nula. Teď se jedná o tom, že by mohla být tolerance posunuta. Podle soudního lékařství je pozitivní nález alkoholu v krvi až od 0,21 promile. Český metrologický institut povolil, že budou stanovena měřidla na kontrolu alkoholu v dechu. Stanovil, která měřidla to budou. Ty musí splňovat určité metrologické požadavky Evropské unie. Testery mají dánu nepřesnost kalibrace. Soudní lékařství považuje za pozitivní nález od 0,21 promile alkoholu v krvi. Ale kvůli nepřesnosti kalibrace by se i u těchto stanovených měřidel mělo tolerovat 0,24 promile.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1768_MK

Testery jsou ve verzi s nebo bez náústku.

Co když někdo konzumuje višňové bonbóny s likérem nebo rumové pralinky?

Přístroje s elektrochemickým senzorem nebo i s tím polovodičovým ve střední cenové relaci poznají jakýkoliv alkohol. Když je v pralinkách alkohol nebo řidič užije například Stop angin, přístroj to pozná. Pokud má řidič dvě promile, nemůže tvrdit, že si dal pralinku. Z toho důvodu by měli dát řidiči policisté zhruba čtvrt hodiny pauzu a pak dát znovu dýchnout. Přístroj pozná, jestli měl řidič bonbón nebo skutečně požil alkohol. Ten pak nadýchá i po 20 minutách. S dopravním podnikem jsme řešili, že rumové přísady obsahuje i tyčinka Margotka. Když ji sníte a pak hned foukáte do přístroje, nadýcháte 0,3 promile. Za pět minut ale už nenafoukáte nic, protože alkohol z tyčinky zůstane jen v ústech. Nedostane se do krve.

 

Kdo dnes alkohol testery a detektory používá?

Policie, státní instituce i zaměstnavatelé. Ti musí dbát na bezpečnost práce a nesmí dovolit zaměstnancům pracovat pod vlivem návykové látky. Teoreticky by měli mít testery všichni zaměstnavatelé na kontrolu zaměstnanců. Testery si kupují i normální řidiči. Hlavně poté, kdy vyšel zákon, že každá policejní hlídka musí provádět dechové zkoušky. Lidé z toho dostali strach. Tester v cenové relaci dvou tisíc korun si dnes může dovolit, myslím, každý.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1767_MK

Testery jsou v několika barvách.

Jak jsou testery domácího charakteru citlivé? Jsou stejně přesné jako policejní?

Ne, to nejsou, ale alkohol samozřejmě naměří. Otázkou je, zda jsou to testery náústkové nebo bez náústku. Když je tester náústkový, náústek vložíte do úst a foukáte přes něj. Vzduch jde pak rovnou k čidlu. U beznáústkových testerů záleží, z jaké vzdálenosti do přístroje fouknete. Někdo na náústcích šetří. Já bych určitě doporučoval náústkový tester. Některé typy testerů, například CA 2000, který dovážíme, jsou výsledky srovnatelné s policejním detektorem alkoholu v krvi. Měli jsme i nějaké testery na Českém metrologickém institutu na měření. Výsledky byly pak publikovány v médiích a uvedený typ CA 2000 vyšel nejlépe. Svými parametry je srovnatelný s přístroji používanými policií.

 

Co když doma přístroj naměří nulu nebo nízkou hodnotu a policejní hlídka pak naměří hodnotu přes limit?

Stát se to může, jsou to jen přístroje. Ale pokud se dodržuje pravidelná kalibrace přístroje, tak by to mělo být v pořádku. Do testerů se nesmí foukat těsně po požití alkoholu i když mají horní hranici měření až do čtyř promile. Když si dá někdo panáka tvrdšího alkoholu a foukne do přístroje hned, koncentraci alkoholu v ústech má vyšší a přístroj tak může zničit. Když se k přístroji chovají lidé slušně a dodržují návod k obsluze, mělo by to být v pořádku. Testery jsou určeny k měření zbytkového alkoholu. Není to měřák pro určení, kdo má nejvíc alkoholu v krvi. Dobré je, že je v České republice nulová tolerance. Když řidič nafouká 0,2 promile, nemá sedat za volant a má raději počkat.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1769_MK

Vyšší řada testerů - německá značka Dräger.

Jak často by se měl přístroj kalibrovat?

Doporučená kalibrace je jednou za půl roku.

 

Používají se dnes stále klasické skleněné detekční trubičky?

Ano, pořád se používají. Prodáváme klasické detekční trubičky, které stále používá i policie. Ne každému policistovi si mohou nadřízení dovolit dát digitální detektor v ceně okolo 30 tisíc. Pro orientační měření detekční trubičky stačí.

 

Jsou trubičky stále jednorázové?

Ano. V balení je deset kusů. Jedno měření vás vyjde asi na dvacet korun. Je to celkem drahé. Ale když je někdo potřebuje jen jednou za čas, stačí. Doba expirace je rok a půl, takže je můžete mít po tuto dobu doma.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1773_MK

První z elektronických testerů používaných policií.

Záleží měření testerem také na atmosférických podmínkách?

Určitě ano. Záleží na okolní teplotě vzduchu. Testery by se neměly používat tam, kde se pouští klimatizace. U policejních testerů hraje roli i nadmořská výška. Mohou trochu zkreslovat. Právě i z tohoto důvodu chtěli dovolit toleranci 0,24 promile.

 

Za jak dlouho řidič průměrně odbourá jednu desítku pivo?

To takto nelze říct. Na internetu uvedené tabulky jsou nepřesné. Doba odbourání alkoholu z těla záleží na pohlaví člověka, jeho hmotnosti, ale i na tom, jestli je člověk zdravý, zda užívá nějaké léky, záleží také na jeho psychice. Aspektů, které to mohou ovlivnit, je opravdu hodně. Jednou si u nás zákazník koupil tester a řekl: „Jé, tak to je dobrý, já vypiju šest piv a ráno, když budu mít nulu, už příště vím, že můžu vždycky večer vypít šest piv a ráno řídit“. Není to pravda, záleží jak dlouho spal, jak moc jedl a tak dále.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1771_MK

Novější model testeru, který používají i policisté.

Dá se něco udělat proto, aby člověk rychleji alkohol odboural?

Má pít hodně vody a samozřejmě dostatečně spát. Když pije tvrdší alkohol, měl by mezitím pít hodně vody. Přípravky jako Antiethanol neodbourávají alkohol, ale spíš pomohou, že vám po něm není špatně.

 

Dnes policisté u řidičů měří i přítomnost drog, jaké na to jsou přístroje?

Máme testery na drogy měřením ze slin. Na trhu jsou i přístroje detekující drogy z moči. K dostání jsou také digitální testery, u kterých není třeba sledovat, zda se detekční proužky slinami zabarví. Vzorek slin se odebere do kazety a digitální přístroj jej vyhodnotí. Takové přístroje jsou ale hodně drahé - okolo 80 tisíc korun. Dají se sehnat i jednorázové testery na drogy.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1774_MK

Firma Altest má k dispozici kalibrační zařízení.

Testery na drogy si asi nikdo domů nekupuje.

To určitě ne. Někdo je po nás chce na kontrolu zaměstnanců v práci. Policisté už testery na drogy mají také.

 

Pozná tester všechny typy drog?

Testery na drogy, které prodáváme, detekují drogy ze slin. Jsou určeny na šest skupin látek. To jsou vlastně veškeré dostupné drogy na trhu. Zaměstnavatel může při koupi testeru udělat chybu, kdy si koupí tester jen na dva typy drog a jeho zaměstnanec v sobě může mít jinou drogu, kterou takový tester nepozná. Testery na drogy od nás jsou sice o něco dražší - jednorázové stojí 620 korun bez daně - ale poznají všechny typy drog. Odebraný vzorek se dá vložit do k tomu účelu určené nádobky a pak se může odvézt do laboratoře nebo k lékaři na přesný rozbor.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1779_MK

Majitel firmy Altest Jiří Mrnuštík.

Vraťme se od drog k alkoholu, jaké jsou typy alkohol testerů? Existují i kapesní verze?

Kapesní se používají spíše pro osobní potřebu. Jsou beznáústkové a levnější. Nejlevnější digitální tester tady máme řádově od 970 korun včetně daně z přidané hodnoty. Nejdražší policejní tester stojí zhruba 30 tisíc.

 

Levnější testery jsou ale asi náchylnější k nepřesnostem měření.

Jak jsem říkal na začátku, jsou beznáústkové a u nich záleží, z jaké vzdálenosti do přístroje foukáte. Bere si vzduch z okolního prostředí a výsledek může být zkreslený. Alkohol přístroj pozná, ale hodnotě nemůžete stoprocentně věřit. Většina testerů má rozsah měření až do čtyř promile. Pokud máte méně než 0,1 promile, přístroj to nemusí zaznamenat.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1799_MK

Nový model v moderním provedení - CA 2010.

Z čeho všeho může v těle vzniknout alkohol kromě požívání lihovin?

Každý člověk má jinou fyziologickou hranici. Cukrovkářům může v těle vzniknout alkohol i bez jeho požití. Tělo si vyrábí aceton a tester na to reaguje. Diabetici by měli s sebou mít lékařské potvrzení pro policii.

 

Vzpomínáte si na nějakou veselou příhodu při prodeji alkohol testerů?

Lidé pod vlivem alkoholu nám občas telefonují, že jim to měří špatně. Ale dost se jim u toho plete jazyk. Byl u nás jeden pán, který měl asi problém s alkoholem. Přišel se svojí paní a chtěli si vyzkoušet nějaký tester, že by si ho koupili. Pán foukal do testeru a nadýchal 0,6 promile. Své paní tvrdil, že měl jen jedno pivo po obědě a že už je to pět hodin. U nás se tak prozradil a jeho paní mu nadávala, že jí zase lhal. Další příhodu jsme zažili, když jsme jeli do nemocnice, kde chtěli vidět, jak tester funguje. Měli jsme s sebou vzít flašku. Kolegyňka, která neřídila, si musela dát panáka a předvést, jestli tester vůbec funguje. Kolegyně si dala panáka na lačno, foukla do testeru. Ten i po čtvrt samozřejmě naměřil přítomnost alkoholu. Pán - zákazník nás pak poslal na oběd a pak chtěl vědět, kolik kolegyně nafouká po obědě. Až potom si od nás tester koupil.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1781_MK

Prodejna testerů firmy Altest Brno.

Na co by si měli dát lidé pozor, když si kupují tester na tržnici?

Vím, že u benzínky se objevil nějaký tester za 160 korun. Lidé by se měli ptát, jestli na tester zajišťuje prodejce servis a zda má možnost kalibrace. Od jedné firmy nám přinesli kdesi koupené přívěsky na klíče, které měly fungovat jako testery. Stěžovali si, že nefungují. Přes simulátory mohu jen zjistit, zda přístroj měří nebo ne. Takový tester většinou nelze zkalibrovat, takže je opravdu na vyhození.

 

Jakou životnost má senzor testeru?

Záleží na typu přístroje. U elektrochemických testerů výrobce udává životnost senzoru řádově tři až pět let. U polovodičových záleží, jestli se do nich více fouká jen vzduch bez alkoholu nebo s přítomností alkoholu. U těch nejlevnějších se uvádí okolo 1500 měření. U střední cenové relace je to řádově 3 tisíce měření. Tester nesmí člověk použít hned po požití alkoholu, protože by mohl senzor zničit. Cena senzoru je řádově třetina ceny celého přístroje. Lidé by měli počítat s tím, že je pak zničení na něco přijde.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1786_MK

Prodejna testerů Altest v Jugoslávské ulici v Brně.

Podléhají přístroje homologaci?

Stanovená měřidla policie a úřadů by se měla jednou za půl roku kalibrovat. Některé polovodičové testery se zkouší na Českém metrologickém institutu, kde se provádí takzvaný zkušební protokol. Podle simulátorů na ČMI zjistí, že přístroje měří a vyhovují. Většinou mají certifikát už výrobci.

 

Existují některé přístroje, které se dají připojit k počítači, například pro sledování účinků alkoholu a jeho odbourávání?

Ano, to jsou ty, které používá policie.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1787_MK

Firma Altest také půjčuje čtyřkolky.

Zajišťujete také servis testerů?

Ano, záruční i pozáruční servis. Zároveň máme i kalibrační přístroje, takže testery také kalibrujeme.

 

Myslíte si, že jsou dnes zodpovědnější řidiči?

Dnes je taková doba, že firmy šetří a koupí si levnější přístroj. Řidiči z povolání si dávají pozor a nemají problém utratit dva a půl tisíce za alkohol tester. Případná pokuta by je totiž vyšla mnohem dráž, navíc s odebráním řidičského průkazu.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1784_MK

Altest v Brně - Černých Polích na Jugoslávské.

Chtěl byste závěrem něco zmínit čtenářům?

Aby si nekupovali nejlevnější přístroje, ale hleděli na to, zda se dají kalibrovat.

 

Altest

alkohol testery, dechové zkoušky, limit alkoholu, testery na drogy, kalibrace testerů na alkohol

Jugoslávská 680/124a, Brno - Černá Pole

tel.: 541 210 101, 603 427 912, www.altest.cz

TRAM 5, BUS 45 - zastávka Venhudova

 

text a foto Marián K., brnovinky

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_175...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_177...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_177...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_177...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_177...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_178...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_178...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_178...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_178...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_179...

Alkohol za volant nepatří – odhalí jej alkohol tester od firmy Altest Brno

altest_uvod

Alkohol za volant nepatří. Ráno po oslavě si raději dýchněte.

Alkohol patří k lidstvu od nepaměti. A patří i dnes. Někdy pomáhá k lepší náladě a uvolnění. Horší jsou ale případy, kdy je opilý řidič viníkem dopravní nehody. Ta bohužel nekončí vždy jen pomačkanými plechy. O neštěstích, kdy řidič s alkoholem v krvi zaviní nehodu, slyšíme každý den. Ne všichni řidiči si uvědomí nebezpečí, které jim díky opožděným reakcím po požití alkoholu hrozí, ani si je nepřipouští. I když se náhodou nic nestane, hrozí jim vysoká pokuta od policie a odebrání řidičského průkazu. Přitom stačí málo - pořídit si alkohol tester a před plánovanou jízdou si změřit, zda tělo alkohol už odbouralo. Jaké testery jsou dnes na trhu, kolik stojí a jak fungují, brnovinkám vysvětlil Jiří Mrnuštík, majitel společnosti Altest, sídlící v Brně na Jugoslávské ulici.

 

Altest

Jugoslávská 680/124a, Brno - Černá Pole

tel.: 541 210 101, 603 427 912

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1762_MK

Klasika dodnes používaná.

Jak jste se k této profesi dostal?

Jel jsem se známým kdysi ve staré Avii. Měl tam skleněné detekční trubičky. Říkal jsem si, že jsem je na trhu nikde neviděl a že by bylo dobré je do prodeje uvést. Sehnal jsem kontakt na výrobce. Vyráběly je Sklárny Kavalír. Začali jsme tedy těmito detekčními trubičkami.

 

Jakou dobu už se alkohol testery zabýváte?

Od roku 1996.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1765_MK

Trubičky nahrazují digitální alkohol testery.

Dnes se používají elektronické detektory, ty ale nejsou zase tak dlouho na trhu.

Policisté už delší dobu používají německé testery Dräger. Sehnal jsem si kontakt na výrobce. Získali jsme dealerství na přístroje určené původně pro policii, vojáky. Přes internet jsme si našli také zahraniční výrobce alkohol testerů v nižší cenové relaci. Kontaktovali jsme jednu korejskou firmu, která dodává testery do celého světa. Jsme jedním z dovozců těchto detektorů do České republiky.

 

Platí v České republice stále nulová tolerance alkoholu v krvi řidičů?

Tolerance je stále nula. Teď se jedná o tom, že by mohla být tolerance posunuta. Podle soudního lékařství je pozitivní nález alkoholu v krvi až od 0,21 promile. Český metrologický institut povolil, že budou stanovena měřidla na kontrolu alkoholu v dechu. Stanovil, která měřidla to budou. Ty musí splňovat určité metrologické požadavky Evropské unie. Testery mají dánu nepřesnost kalibrace. Soudní lékařství považuje za pozitivní nález od 0,21 promile alkoholu v krvi. Ale kvůli nepřesnosti kalibrace by se i u těchto stanovených měřidel mělo tolerovat 0,24 promile.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1768_MK

Testery jsou ve verzi s nebo bez náústku.

Co když někdo konzumuje višňové bonbóny s likérem nebo rumové pralinky?

Přístroje s elektrochemickým senzorem nebo i s tím polovodičovým ve střední cenové relaci poznají jakýkoliv alkohol. Když je v pralinkách alkohol nebo řidič užije například Stop angin, přístroj to pozná. Pokud má řidič dvě promile, nemůže tvrdit, že si dal pralinku. Z toho důvodu by měli dát řidiči policisté zhruba čtvrt hodiny pauzu a pak dát znovu dýchnout. Přístroj pozná, jestli měl řidič bonbón nebo skutečně požil alkohol. Ten pak nadýchá i po 20 minutách. S dopravním podnikem jsme řešili, že rumové přísady obsahuje i tyčinka Margotka. Když ji sníte a pak hned foukáte do přístroje, nadýcháte 0,3 promile. Za pět minut ale už nenafoukáte nic, protože alkohol z tyčinky zůstane jen v ústech. Nedostane se do krve.

 

Kdo dnes alkohol testery a detektory používá?

Policie, státní instituce i zaměstnavatelé. Ti musí dbát na bezpečnost práce a nesmí dovolit zaměstnancům pracovat pod vlivem návykové látky. Teoreticky by měli mít testery všichni zaměstnavatelé na kontrolu zaměstnanců. Testery si kupují i normální řidiči. Hlavně poté, kdy vyšel zákon, že každá policejní hlídka musí provádět dechové zkoušky. Lidé z toho dostali strach. Tester v cenové relaci dvou tisíc korun si dnes může dovolit, myslím, každý.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1767_MK

Testery jsou v několika barvách.

Jak jsou testery domácího charakteru citlivé? Jsou stejně přesné jako policejní?

Ne, to nejsou, ale alkohol samozřejmě naměří. Otázkou je, zda jsou to testery náústkové nebo bez náústku. Když je tester náústkový, náústek vložíte do úst a foukáte přes něj. Vzduch jde pak rovnou k čidlu. U beznáústkových testerů záleží, z jaké vzdálenosti do přístroje fouknete. Někdo na náústcích šetří. Já bych určitě doporučoval náústkový tester. Některé typy testerů, například CA 2000, který dovážíme, jsou výsledky srovnatelné s policejním detektorem alkoholu v krvi. Měli jsme i nějaké testery na Českém metrologickém institutu na měření. Výsledky byly pak publikovány v médiích a uvedený typ CA 2000 vyšel nejlépe. Svými parametry je srovnatelný s přístroji používanými policií.

 

Co když doma přístroj naměří nulu nebo nízkou hodnotu a policejní hlídka pak naměří hodnotu přes limit?

Stát se to může, jsou to jen přístroje. Ale pokud se dodržuje pravidelná kalibrace přístroje, tak by to mělo být v pořádku. Do testerů se nesmí foukat těsně po požití alkoholu i když mají horní hranici měření až do čtyř promile. Když si dá někdo panáka tvrdšího alkoholu a foukne do přístroje hned, koncentraci alkoholu v ústech má vyšší a přístroj tak může zničit. Když se k přístroji chovají lidé slušně a dodržují návod k obsluze, mělo by to být v pořádku. Testery jsou určeny k měření zbytkového alkoholu. Není to měřák pro určení, kdo má nejvíc alkoholu v krvi. Dobré je, že je v České republice nulová tolerance. Když řidič nafouká 0,2 promile, nemá sedat za volant a má raději počkat.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1769_MK

Vyšší řada testerů - německá značka Dräger.

Jak často by se měl přístroj kalibrovat?

Doporučená kalibrace je jednou za půl roku.

 

Používají se dnes stále klasické skleněné detekční trubičky?

Ano, pořád se používají. Prodáváme klasické detekční trubičky, které stále používá i policie. Ne každému policistovi si mohou nadřízení dovolit dát digitální detektor v ceně okolo 30 tisíc. Pro orientační měření detekční trubičky stačí.

 

Jsou trubičky stále jednorázové?

Ano. V balení je deset kusů. Jedno měření vás vyjde asi na dvacet korun. Je to celkem drahé. Ale když je někdo potřebuje jen jednou za čas, stačí. Doba expirace je rok a půl, takže je můžete mít po tuto dobu doma.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1773_MK

První z elektronických testerů používaných policií.

Záleží měření testerem také na atmosférických podmínkách?

Určitě ano. Záleží na okolní teplotě vzduchu. Testery by se neměly používat tam, kde se pouští klimatizace. U policejních testerů hraje roli i nadmořská výška. Mohou trochu zkreslovat. Právě i z tohoto důvodu chtěli dovolit toleranci 0,24 promile.

 

Za jak dlouho řidič průměrně odbourá jednu desítku pivo?

To takto nelze říct. Na internetu uvedené tabulky jsou nepřesné. Doba odbourání alkoholu z těla záleží na pohlaví člověka, jeho hmotnosti, ale i na tom, jestli je člověk zdravý, zda užívá nějaké léky, záleží také na jeho psychice. Aspektů, které to mohou ovlivnit, je opravdu hodně. Jednou si u nás zákazník koupil tester a řekl: „Jé, tak to je dobrý, já vypiju šest piv a ráno, když budu mít nulu, už příště vím, že můžu vždycky večer vypít šest piv a ráno řídit“. Není to pravda, záleží jak dlouho spal, jak moc jedl a tak dále.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1771_MK

Novější model testeru, který používají i policisté.

Dá se něco udělat proto, aby člověk rychleji alkohol odboural?

Má pít hodně vody a samozřejmě dostatečně spát. Když pije tvrdší alkohol, měl by mezitím pít hodně vody. Přípravky jako Antiethanol neodbourávají alkohol, ale spíš pomohou, že vám po něm není špatně.

 

Dnes policisté u řidičů měří i přítomnost drog, jaké na to jsou přístroje?

Máme testery na drogy měřením ze slin. Na trhu jsou i přístroje detekující drogy z moči. K dostání jsou také digitální testery, u kterých není třeba sledovat, zda se detekční proužky slinami zabarví. Vzorek slin se odebere do kazety a digitální přístroj jej vyhodnotí. Takové přístroje jsou ale hodně drahé - okolo 80 tisíc korun. Dají se sehnat i jednorázové testery na drogy.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1774_MK

Firma Altest má k dispozici kalibrační zařízení.

Testery na drogy si asi nikdo domů nekupuje.

To určitě ne. Někdo je po nás chce na kontrolu zaměstnanců v práci. Policisté už testery na drogy mají také.

 

Pozná tester všechny typy drog?

Testery na drogy, které prodáváme, detekují drogy ze slin. Jsou určeny na šest skupin látek. To jsou vlastně veškeré dostupné drogy na trhu. Zaměstnavatel může při koupi testeru udělat chybu, kdy si koupí tester jen na dva typy drog a jeho zaměstnanec v sobě může mít jinou drogu, kterou takový tester nepozná. Testery na drogy od nás jsou sice o něco dražší - jednorázové stojí 620 korun bez daně - ale poznají všechny typy drog. Odebraný vzorek se dá vložit do k tomu účelu určené nádobky a pak se může odvézt do laboratoře nebo k lékaři na přesný rozbor.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1779_MK

Majitel firmy Altest Jiří Mrnuštík.

Vraťme se od drog k alkoholu, jaké jsou typy alkohol testerů? Existují i kapesní verze?

Kapesní se používají spíše pro osobní potřebu. Jsou beznáústkové a levnější. Nejlevnější digitální tester tady máme řádově od 970 korun včetně daně z přidané hodnoty. Nejdražší policejní tester stojí zhruba 30 tisíc.

 

Levnější testery jsou ale asi náchylnější k nepřesnostem měření.

Jak jsem říkal na začátku, jsou beznáústkové a u nich záleží, z jaké vzdálenosti do přístroje foukáte. Bere si vzduch z okolního prostředí a výsledek může být zkreslený. Alkohol přístroj pozná, ale hodnotě nemůžete stoprocentně věřit. Většina testerů má rozsah měření až do čtyř promile. Pokud máte méně než 0,1 promile, přístroj to nemusí zaznamenat.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1799_MK

Nový model v moderním provedení - CA 2010.

Z čeho všeho může v těle vzniknout alkohol kromě požívání lihovin?

Každý člověk má jinou fyziologickou hranici. Cukrovkářům může v těle vzniknout alkohol i bez jeho požití. Tělo si vyrábí aceton a tester na to reaguje. Diabetici by měli s sebou mít lékařské potvrzení pro policii.

 

Vzpomínáte si na nějakou veselou příhodu při prodeji alkohol testerů?

Lidé pod vlivem alkoholu nám občas telefonují, že jim to měří špatně. Ale dost se jim u toho plete jazyk. Byl u nás jeden pán, který měl asi problém s alkoholem. Přišel se svojí paní a chtěli si vyzkoušet nějaký tester, že by si ho koupili. Pán foukal do testeru a nadýchal 0,6 promile. Své paní tvrdil, že měl jen jedno pivo po obědě a že už je to pět hodin. U nás se tak prozradil a jeho paní mu nadávala, že jí zase lhal. Další příhodu jsme zažili, když jsme jeli do nemocnice, kde chtěli vidět, jak tester funguje. Měli jsme s sebou vzít flašku. Kolegyňka, která neřídila, si musela dát panáka a předvést, jestli tester vůbec funguje. Kolegyně si dala panáka na lačno, foukla do testeru. Ten i po čtvrt samozřejmě naměřil přítomnost alkoholu. Pán - zákazník nás pak poslal na oběd a pak chtěl vědět, kolik kolegyně nafouká po obědě. Až potom si od nás tester koupil.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1781_MK

Prodejna testerů firmy Altest Brno.

Na co by si měli dát lidé pozor, když si kupují tester na tržnici?

Vím, že u benzínky se objevil nějaký tester za 160 korun. Lidé by se měli ptát, jestli na tester zajišťuje prodejce servis a zda má možnost kalibrace. Od jedné firmy nám přinesli kdesi koupené přívěsky na klíče, které měly fungovat jako testery. Stěžovali si, že nefungují. Přes simulátory mohu jen zjistit, zda přístroj měří nebo ne. Takový tester většinou nelze zkalibrovat, takže je opravdu na vyhození.

 

Jakou životnost má senzor testeru?

Záleží na typu přístroje. U elektrochemických testerů výrobce udává životnost senzoru řádově tři až pět let. U polovodičových záleží, jestli se do nich více fouká jen vzduch bez alkoholu nebo s přítomností alkoholu. U těch nejlevnějších se uvádí okolo 1500 měření. U střední cenové relace je to řádově 3 tisíce měření. Tester nesmí člověk použít hned po požití alkoholu, protože by mohl senzor zničit. Cena senzoru je řádově třetina ceny celého přístroje. Lidé by měli počítat s tím, že je pak zničení na něco přijde.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1786_MK

Prodejna testerů Altest v Jugoslávské ulici v Brně.

Podléhají přístroje homologaci?

Stanovená měřidla policie a úřadů by se měla jednou za půl roku kalibrovat. Některé polovodičové testery se zkouší na Českém metrologickém institutu, kde se provádí takzvaný zkušební protokol. Podle simulátorů na ČMI zjistí, že přístroje měří a vyhovují. Většinou mají certifikát už výrobci.

 

Existují některé přístroje, které se dají připojit k počítači, například pro sledování účinků alkoholu a jeho odbourávání?

Ano, to jsou ty, které používá policie.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1787_MK

Firma Altest také půjčuje čtyřkolky.

Zajišťujete také servis testerů?

Ano, záruční i pozáruční servis. Zároveň máme i kalibrační přístroje, takže testery také kalibrujeme.

 

Myslíte si, že jsou dnes zodpovědnější řidiči?

Dnes je taková doba, že firmy šetří a koupí si levnější přístroj. Řidiči z povolání si dávají pozor a nemají problém utratit dva a půl tisíce za alkohol tester. Případná pokuta by je totiž vyšla mnohem dráž, navíc s odebráním řidičského průkazu.

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_1784_MK

Altest v Brně - Černých Polích na Jugoslávské.

Chtěl byste závěrem něco zmínit čtenářům?

Aby si nekupovali nejlevnější přístroje, ale hleděli na to, zda se dají kalibrovat.

 

Altest

alkohol testery, dechové zkoušky, limit alkoholu, testery na drogy, kalibrace testerů na alkohol

Jugoslávská 680/124a, Brno - Černá Pole

tel.: 541 210 101, 603 427 912, www.altest.cz

TRAM 5, BUS 45 - zastávka Venhudova

 

text a foto Marián K., brnovinky

 

085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_175...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_176...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_177...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_177...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_177...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_177...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_178...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_178...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_178...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_178...
085_Cerna_Pole_Altest_Jugoslavska_124a_Brno_22072010_IMG_179...

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze