Každému je občas pod psa. Ale to vždy neznamená nutnost hned běžet k lékaři a plnit již tak přecpanou čekárnu. Nemusí to být tak vážné. Stačit může užití přírodních léčiv, zejména léčivých rostlin. Ve městě jich ale moc neroste, proto může přijít vhod obchod, kde jim rozumí a dobře poradí. Jak to dnes s bylinkami je, které jsou v módě, k čemu pomohou a k čemu ne, brnovinkám prozradila Iva Hauerová, majitelka obchodu s léčivými rostlinami na Palackého třídě v Brně – Králově Poli.
Léčivé rostliny - Iva Hauerová
Palackého třída 19/114, Brno - Královo Pole, tel.: 549 211 549, 608 624 739
Navážené bylinky jsou připraveny pro zákazníky.
Jak dlouho už prodáváte léčivé byliny a zdravé produkty?
Jsem tady od školy. Je to devět let.
Studovala jste farmacii?
Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu obor farmaceutický laborant.
Co vás táhlo k oboru farmacie a léčivým rostlinám?
Líbily se mi staré lékárny a to kouzlo kolem nich, takové ty podivné lahvičky, mastičky snad na všechno, tinktury, oleje a čaje. Se školou jsme chodili na Kraví horu, kde je zahrada léčivých rostlin. Tady se člověk může podívat, jak doopravdy vypadají a jak rostou. Mnohem lépe se je pak naučí poznávat. Po maturitě jsem šla s kamarádkou znovu do zahrady a objevila tam inzerát, že přijmou do prodejny léčivých rostlin prodavačku. Tak jsem to zkusila a štěstí se usmálo.
K mání je bylinková Kombucha, aloe vera i Lesana.
Prodejnu jste potom převzala?
Nejdříve jsem zde pracovala jako prodavačka a časem jsem provozovnu převzala. Původně byla v těchto prostorách lékárna. Podle některých zákazníků již z počátku minulého století. Dochoval se nám nábytek, který tu stále máme. Jsou to desítky malých šuflíčků, v nichž máme byliny. Před dvěma roky jsme stávající sortiment rozšířili o zdravou výživu, keramiku a bylinná vína.
Léčivé rostliny jsou součástí mnoha čajů.
Odkud vaše bylinky pocházejí? Ze specializovaných výkupen nebo přímo od sběratelů?
Dostáváme byliny z několika velkoobchodů, které uvádí, že prodávají převážně českou produkci od našich pěstitelů. To, co samozřejmě v našich podmínkách neroste, se dováží. Například některé byliny jsou z Balkánu, Peru a Ruska. My sami byliny nevykupujeme. Donedávna byla v Brně výkupna na Mendlově náměstí, ale je již zrušena. Existuje však dále několik firem, které výkup provádí, například firma Leros. Tato firma každoročně vydává seznam vykupovaných bylin.
Sbírala jste ráda ve škole léčivé byliny?
Ano, ale za nás se sbíral jenom jahodník, na který chodila celá naše rodina. Nyní si občas nasbírám třeba kopřivu, pampelišku, hluchavku, břízu, podběl, jitrocel nebo bez.
V obchodě je nábytek z počátku minulého století.
Když si někdo doma chce sušit léčivé rostliny, jaký by měl dodržovat postup?
Ve většině herbářů je sběr i sušení léčivých rostlin docela pěkně popsáno. Já si třeba suším byliny v obyčejných zelinářských bedýnkách. Do nich položím papír a na něm pak v tenké vrstvě suším, co nasbírám. Bedýnky mají výhodu, že si jich dá dát několik na sebe a jsou vzdušné, takže se rostliny nezapaří a neznehodnotí. Pokud jsou dobře usušené, tak si zachovávají svoji původní barvu.
Jak dlouhou trvanlivost mají bylinky od vás?
Trvanlivost našich bylin určují dodavatelé, většinou to jsou dva roky. Pokud se dobře uchovávají, to znamená v suchu a temnu, tak by měly po tuto dobu vydržet bez problémů. Já sama schovávám květy rok a zbytek dva roky. Pokud je máme doma déle, tak si z nich připravíme třeba koupel.
Krémy a masti pomáhají proti mnoha neduhům.
Prodáváte i čerstvé bylinky?
V našem sortimentu máme pouze sušené byliny.
Co byste doporučila na kúru pro pročištění organismu?
Na pročištění organismu bych doporučila kopřivu, kterou si může každý sám nasbírat. Z našich směsí bych nabídla třeba čaj s červenou řepou nebo regenerační čaj s ostropestřcem mariánským. V dnešní době je široká nabídka a lidé si mohou vybrat z několika směsí, buď jako sypaný nebo porcovaný čaj.
Je znát rozdíl v účinku, je-li bylina čerstvá oproti sušené?
To nemohu posoudit. Já sama v tomto žádné zkušenosti nemám a většina zákazníků si kupuje sušené byliny. Myslím si, že by v tom neměl být velký rozdíl.
V čem vyluhovat bylinky? V hrnku s pokličkou.
Hrozí nějaké předávkování, pokud bude člověk hodně pít bylinkový čaj?
To určitě ano. U většiny čajů se doporučuje po určitém období přestávka. My sami doporučujeme čaj užívat čtyři až šest týdnů a pak jej na 14 dní vysadit. Další riziko může nastat, pokud si někdo sám určí nemoc a následně na to pak léčbu. Doporučuji se vždy poradit s lékařem, lékarníkem nebo i ve zdravé výživě, kde také čaje prodávají. Například některé byliny se nemohou užívat v těhotenství, při kojení nebo při vysokém tlaku.
Jak správně bylinky užívat?
S rozumem. U většiny čajů se doporučuje jeden až tři šálky za den. Pak také záleží, z čeho čaj připravujeme. Buď si můžeme zhotovit nálev z květů, listů, natě a nebo odvar z plodů, kořenů a oddenků. Nálev se připravuje tak, že čajovou lžičku bylin spaříme čtvrt litrem vroucí vody a necháme přikryté deset až patnáct minut louhovat. Odvar zase tak, že do studené vody namočíme byliny, které přivedeme k varu a necháme pět minut povařit a poté ještě deset minut vyluhovat. Jednu z výjimek tvoří třeba květ slézu, který obsahuje slizové látky, které se vyluhují nejlépe za studena.
Originální švédská hořká.
Je nějaká osvěžující bylina na léto, která se dá vyluhovaná pít pořád?
Například rooibos. Prodává se jako samostatná bylina nebo ve směsích s příchutěmi. Chutná teplý, ale i vychlazený třeba s kostkou ledu.
Když si lidé bylinky posbírají ve městě, tak to asi není moc ideální.
To asi není a ono jich moc ani po Brně neroste, pokud si je někdo sám nepěstuje. Navíc hrozí, že třeba pampeliška, kopřiva nebo jitrocel bude počůraná od pejsků, takže bych to asi ani moc neriskovala. Lepší je vyrazit na malý výlet, třeba i do okolí Brna.
Je dnes mezi bylinami nějaký hit?
Hitem je asi kotvičník - bylina, která se používá na mužskou potenci, růst svalové hmoty, proti únavě a při hormonální disbalanci. Mezi stálých top deset patří asi heřmánek, kopřiva, šalvěj, přeslička, vrbovka, třezalka, meduňka, máta, mateřídouška a jitrocel.
Léčivý je i med - patří do správné nádoby.
Dostávají se na trh nové bylinky, které dříve nebyly?
Asi ano. Hodně lidí se začíná zajímat třeba o čínskou medicínu a tam se používají cizí byliny. My sami prodáváme třeba peruánské byliny, které si zákazníci hodně chválí. Je to třeba lapacho nebo vilca cora.
Je třeba brát nějaké vitamínové doplňky?
Těžko říct. Záleží na nemocech, kterými kdo trpí, na věku a celkovém stavu pacienta. Například moje sestra užívá vitamíny pro těhotné, protože v potravě je některých prvků, jako třeba železa, málo. Taťka užívá koenzym Q10. Po čtyřicítce se tento koenzym nevytváří již v takové míře jako u mladého člověka, posiluje srdce, cévy a mozek. Přítel užívá kloubní preparáty, protože má fyzicky namáhavou práci, při které kolena dostávají zabrat. Babička bere vitamíny na žíly a oči, kvůli rodinným dispozicím ke křečovým žilám a ve stáří už hůře vidí. Děda je zdravý jako řípa. Pojídá lecitin - potravu nejen pro mozek, aby se mohl lépe orientovat v naší politické scéně. Já sama užívám přes zimu vitamín C, občas echinaceu a něco na vlasy.
Obchod s léčivými rostlinami na Palackého třídě.
Máte v nabídce i bylinná vína. Co to je?
Ano máme několik druhů. Máme Šláftruňk, což je bílé nebo červené víno s obsahem bylin na spaní. Condurango je víno dobré při potížích se zažíváním. Maltoferochin je zase víno s vyšším obsahem železa. Šumavské bylinné má za základ modrý portugal a k tomu výtažek z bylin na zažívání. Další zajímavostí je třeba Sambukus. Je to víno z květu černého bezu, které se podává vychlazené s kouskem citronu jako aperitiv. Máme také medoviny, což jsou vlastně medová vína.
Mícháte i nějaké směsi na objednávku?
Máme možnost lidem navážit byliny podle jejich přinesených receptů. Někdy navažujeme také směsi na přípravu domácích becherovek a fernetů. Občas se stane, že nám lidé přinesou i lidé ochutnat, co že to vyrobili. Jednou jsme dostali i podomácku vařené pivo. Teď naposledy to bylo zase pro změnu doma vyráběné mýdlo.
Myslíte, že mělo smysl povinné školní sbírání pomerančové kůry, kterou kdysi studenti museli usušenou nosit do školy?
Tak to nevím, ale alespoň se pravidelně jedly pomeranče a třeba pak bylo méně nemocných.
Na domě je viditelné označení původní lékárny.
Dají se bylinky užívat i v jiném stavu než sušeném?
Určitě. Třeba ve formě kapek, sirupů, tobolek nebo olejů.
Občas je vidět v dobrodružných filmech, jak indiáni používají nějakou bylinu na hojení ran a obklady. Existuje nějaká česká bylina s možností tohoto použití?
Volila bych asi jitrocel, ale někdo používá třeba i čerstvý kostival anebo zelný list.
Prodáváte kromě bylin i jiné produkty, například z konopí?
Ano. V nabídce máme přírodní kosmetiku Cannaderm, která zpracovává z technického konopí semeno. Ze semen se lisuje olej, který se pak používá buď jako samotný, například na jídlo nebo se přidává do mastí a krémů, kde má hojivý účinek na kůži. Existuje třeba mast na klouby, suché ruce, na lupenku a nově jsou v nabídce i šampóny a krémy a na obličej.
Obchod s léčivými rosltinami je v rohové budově.
Jak je to s bílým mákem? Dá se u vás koupit?
Bílý mák ne. Máme možnost objednat květ vlčího máku, který se používá na kašel, ale velký zájem o něj není.
Vyrážíte také sama někdy do přírody s nůší na bylinky?
S nůší určitě ne, ani ji nemám. Zatím to zvládám s košem anebo s plátěnou taškou.
Dají se použít bylinky i v gastronomii? Jaké se hodí na přípravu masa na grilu?
V gastronomii, likérnictví třeba kopr, fenykl, kurkuma, anýz, jalovec, šalvěj, estragon nebo rozmarýn. Na gril třeba trochu rozmarýny.
K léčivým rostlinám patří zelená.
Zlepšuje se zájem lidí o bylinky a přírodní styl léčby?
Za naši prodejnu bych řekla, že nám zákazníci mládnou. Dříve chodili starší a teď chodí i mladší. Myslím, že zájem o bylinky se zvyšuje. Možná, že i více lidí dbá na prevenci a tak si zajdou pro nějaký ten čaj na imunitu, na jaře zase na pročištění a po Silvestru na játra.
Chtěla byste něco vzkázat našim čtenářům?
Je důležitější prevence než léčba. Jak dlouho nemoc vzniká, tak dlouho se léčí.
Léčivé rostliny - Iva Hauerová
léčivé byliny, čaje, bylinné masti, kapky, gely, oleje, sirupy, bylinná vína, konopná kosmetika
Palackého třída 19/114, Brno - Královo Pole, tel.: 549 211 549, 608 624 739
TRAM 1, 6, BUS x30, 41, 42, 44, 65, 70, 71, 81, 84 - zastávka Semilasso
text a foto Marián K., brnovinky
Kategorie: podnikání a řemeslo Zobrazeno: 28511
Každému je občas pod psa. Ale to vždy neznamená nutnost hned běžet k lékaři a plnit již tak přecpanou čekárnu. Nemusí to být tak vážné. Stačit může užití přírodních léčiv, zejména léčivých rostlin. Ve městě jich ale moc neroste, proto může přijít vhod obchod, kde jim rozumí a dobře poradí. Jak to dnes s bylinkami je, které jsou v módě, k čemu pomohou a k čemu ne, brnovinkám prozradila Iva Hauerová, majitelka obchodu s léčivými rostlinami na Palackého třídě v Brně – Králově Poli.
Léčivé rostliny - Iva Hauerová
Palackého třída 19/114, Brno - Královo Pole, tel.: 549 211 549, 608 624 739
Navážené bylinky jsou připraveny pro zákazníky.
Jak dlouho už prodáváte léčivé byliny a zdravé produkty?
Jsem tady od školy. Je to devět let.
Studovala jste farmacii?
Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu obor farmaceutický laborant.
Co vás táhlo k oboru farmacie a léčivým rostlinám?
Líbily se mi staré lékárny a to kouzlo kolem nich, takové ty podivné lahvičky, mastičky snad na všechno, tinktury, oleje a čaje. Se školou jsme chodili na Kraví horu, kde je zahrada léčivých rostlin. Tady se člověk může podívat, jak doopravdy vypadají a jak rostou. Mnohem lépe se je pak naučí poznávat. Po maturitě jsem šla s kamarádkou znovu do zahrady a objevila tam inzerát, že přijmou do prodejny léčivých rostlin prodavačku. Tak jsem to zkusila a štěstí se usmálo.
K mání je bylinková Kombucha, aloe vera i Lesana.
Prodejnu jste potom převzala?
Nejdříve jsem zde pracovala jako prodavačka a časem jsem provozovnu převzala. Původně byla v těchto prostorách lékárna. Podle některých zákazníků již z počátku minulého století. Dochoval se nám nábytek, který tu stále máme. Jsou to desítky malých šuflíčků, v nichž máme byliny. Před dvěma roky jsme stávající sortiment rozšířili o zdravou výživu, keramiku a bylinná vína.
Léčivé rostliny jsou součástí mnoha čajů.
Odkud vaše bylinky pocházejí? Ze specializovaných výkupen nebo přímo od sběratelů?
Dostáváme byliny z několika velkoobchodů, které uvádí, že prodávají převážně českou produkci od našich pěstitelů. To, co samozřejmě v našich podmínkách neroste, se dováží. Například některé byliny jsou z Balkánu, Peru a Ruska. My sami byliny nevykupujeme. Donedávna byla v Brně výkupna na Mendlově náměstí, ale je již zrušena. Existuje však dále několik firem, které výkup provádí, například firma Leros. Tato firma každoročně vydává seznam vykupovaných bylin.
Sbírala jste ráda ve škole léčivé byliny?
Ano, ale za nás se sbíral jenom jahodník, na který chodila celá naše rodina. Nyní si občas nasbírám třeba kopřivu, pampelišku, hluchavku, břízu, podběl, jitrocel nebo bez.
V obchodě je nábytek z počátku minulého století.
Když si někdo doma chce sušit léčivé rostliny, jaký by měl dodržovat postup?
Ve většině herbářů je sběr i sušení léčivých rostlin docela pěkně popsáno. Já si třeba suším byliny v obyčejných zelinářských bedýnkách. Do nich položím papír a na něm pak v tenké vrstvě suším, co nasbírám. Bedýnky mají výhodu, že si jich dá dát několik na sebe a jsou vzdušné, takže se rostliny nezapaří a neznehodnotí. Pokud jsou dobře usušené, tak si zachovávají svoji původní barvu.
Jak dlouhou trvanlivost mají bylinky od vás?
Trvanlivost našich bylin určují dodavatelé, většinou to jsou dva roky. Pokud se dobře uchovávají, to znamená v suchu a temnu, tak by měly po tuto dobu vydržet bez problémů. Já sama schovávám květy rok a zbytek dva roky. Pokud je máme doma déle, tak si z nich připravíme třeba koupel.
Krémy a masti pomáhají proti mnoha neduhům.
Prodáváte i čerstvé bylinky?
V našem sortimentu máme pouze sušené byliny.
Co byste doporučila na kúru pro pročištění organismu?
Na pročištění organismu bych doporučila kopřivu, kterou si může každý sám nasbírat. Z našich směsí bych nabídla třeba čaj s červenou řepou nebo regenerační čaj s ostropestřcem mariánským. V dnešní době je široká nabídka a lidé si mohou vybrat z několika směsí, buď jako sypaný nebo porcovaný čaj.
Je znát rozdíl v účinku, je-li bylina čerstvá oproti sušené?
To nemohu posoudit. Já sama v tomto žádné zkušenosti nemám a většina zákazníků si kupuje sušené byliny. Myslím si, že by v tom neměl být velký rozdíl.
V čem vyluhovat bylinky? V hrnku s pokličkou.
Hrozí nějaké předávkování, pokud bude člověk hodně pít bylinkový čaj?
To určitě ano. U většiny čajů se doporučuje po určitém období přestávka. My sami doporučujeme čaj užívat čtyři až šest týdnů a pak jej na 14 dní vysadit. Další riziko může nastat, pokud si někdo sám určí nemoc a následně na to pak léčbu. Doporučuji se vždy poradit s lékařem, lékarníkem nebo i ve zdravé výživě, kde také čaje prodávají. Například některé byliny se nemohou užívat v těhotenství, při kojení nebo při vysokém tlaku.
Jak správně bylinky užívat?
S rozumem. U většiny čajů se doporučuje jeden až tři šálky za den. Pak také záleží, z čeho čaj připravujeme. Buď si můžeme zhotovit nálev z květů, listů, natě a nebo odvar z plodů, kořenů a oddenků. Nálev se připravuje tak, že čajovou lžičku bylin spaříme čtvrt litrem vroucí vody a necháme přikryté deset až patnáct minut louhovat. Odvar zase tak, že do studené vody namočíme byliny, které přivedeme k varu a necháme pět minut povařit a poté ještě deset minut vyluhovat. Jednu z výjimek tvoří třeba květ slézu, který obsahuje slizové látky, které se vyluhují nejlépe za studena.
Originální švédská hořká.
Je nějaká osvěžující bylina na léto, která se dá vyluhovaná pít pořád?
Například rooibos. Prodává se jako samostatná bylina nebo ve směsích s příchutěmi. Chutná teplý, ale i vychlazený třeba s kostkou ledu.
Když si lidé bylinky posbírají ve městě, tak to asi není moc ideální.
To asi není a ono jich moc ani po Brně neroste, pokud si je někdo sám nepěstuje. Navíc hrozí, že třeba pampeliška, kopřiva nebo jitrocel bude počůraná od pejsků, takže bych to asi ani moc neriskovala. Lepší je vyrazit na malý výlet, třeba i do okolí Brna.
Je dnes mezi bylinami nějaký hit?
Hitem je asi kotvičník - bylina, která se používá na mužskou potenci, růst svalové hmoty, proti únavě a při hormonální disbalanci. Mezi stálých top deset patří asi heřmánek, kopřiva, šalvěj, přeslička, vrbovka, třezalka, meduňka, máta, mateřídouška a jitrocel.
Léčivý je i med - patří do správné nádoby.
Dostávají se na trh nové bylinky, které dříve nebyly?
Asi ano. Hodně lidí se začíná zajímat třeba o čínskou medicínu a tam se používají cizí byliny. My sami prodáváme třeba peruánské byliny, které si zákazníci hodně chválí. Je to třeba lapacho nebo vilca cora.
Je třeba brát nějaké vitamínové doplňky?
Těžko říct. Záleží na nemocech, kterými kdo trpí, na věku a celkovém stavu pacienta. Například moje sestra užívá vitamíny pro těhotné, protože v potravě je některých prvků, jako třeba železa, málo. Taťka užívá koenzym Q10. Po čtyřicítce se tento koenzym nevytváří již v takové míře jako u mladého člověka, posiluje srdce, cévy a mozek. Přítel užívá kloubní preparáty, protože má fyzicky namáhavou práci, při které kolena dostávají zabrat. Babička bere vitamíny na žíly a oči, kvůli rodinným dispozicím ke křečovým žilám a ve stáří už hůře vidí. Děda je zdravý jako řípa. Pojídá lecitin - potravu nejen pro mozek, aby se mohl lépe orientovat v naší politické scéně. Já sama užívám přes zimu vitamín C, občas echinaceu a něco na vlasy.
Obchod s léčivými rostlinami na Palackého třídě.
Máte v nabídce i bylinná vína. Co to je?
Ano máme několik druhů. Máme Šláftruňk, což je bílé nebo červené víno s obsahem bylin na spaní. Condurango je víno dobré při potížích se zažíváním. Maltoferochin je zase víno s vyšším obsahem železa. Šumavské bylinné má za základ modrý portugal a k tomu výtažek z bylin na zažívání. Další zajímavostí je třeba Sambukus. Je to víno z květu černého bezu, které se podává vychlazené s kouskem citronu jako aperitiv. Máme také medoviny, což jsou vlastně medová vína.
Mícháte i nějaké směsi na objednávku?
Máme možnost lidem navážit byliny podle jejich přinesených receptů. Někdy navažujeme také směsi na přípravu domácích becherovek a fernetů. Občas se stane, že nám lidé přinesou i lidé ochutnat, co že to vyrobili. Jednou jsme dostali i podomácku vařené pivo. Teď naposledy to bylo zase pro změnu doma vyráběné mýdlo.
Myslíte, že mělo smysl povinné školní sbírání pomerančové kůry, kterou kdysi studenti museli usušenou nosit do školy?
Tak to nevím, ale alespoň se pravidelně jedly pomeranče a třeba pak bylo méně nemocných.
Na domě je viditelné označení původní lékárny.
Dají se bylinky užívat i v jiném stavu než sušeném?
Určitě. Třeba ve formě kapek, sirupů, tobolek nebo olejů.
Občas je vidět v dobrodružných filmech, jak indiáni používají nějakou bylinu na hojení ran a obklady. Existuje nějaká česká bylina s možností tohoto použití?
Volila bych asi jitrocel, ale někdo používá třeba i čerstvý kostival anebo zelný list.
Prodáváte kromě bylin i jiné produkty, například z konopí?
Ano. V nabídce máme přírodní kosmetiku Cannaderm, která zpracovává z technického konopí semeno. Ze semen se lisuje olej, který se pak používá buď jako samotný, například na jídlo nebo se přidává do mastí a krémů, kde má hojivý účinek na kůži. Existuje třeba mast na klouby, suché ruce, na lupenku a nově jsou v nabídce i šampóny a krémy a na obličej.
Obchod s léčivými rosltinami je v rohové budově.
Jak je to s bílým mákem? Dá se u vás koupit?
Bílý mák ne. Máme možnost objednat květ vlčího máku, který se používá na kašel, ale velký zájem o něj není.
Vyrážíte také sama někdy do přírody s nůší na bylinky?
S nůší určitě ne, ani ji nemám. Zatím to zvládám s košem anebo s plátěnou taškou.
Dají se použít bylinky i v gastronomii? Jaké se hodí na přípravu masa na grilu?
V gastronomii, likérnictví třeba kopr, fenykl, kurkuma, anýz, jalovec, šalvěj, estragon nebo rozmarýn. Na gril třeba trochu rozmarýny.
K léčivým rostlinám patří zelená.
Zlepšuje se zájem lidí o bylinky a přírodní styl léčby?
Za naši prodejnu bych řekla, že nám zákazníci mládnou. Dříve chodili starší a teď chodí i mladší. Myslím, že zájem o bylinky se zvyšuje. Možná, že i více lidí dbá na prevenci a tak si zajdou pro nějaký ten čaj na imunitu, na jaře zase na pročištění a po Silvestru na játra.
Chtěla byste něco vzkázat našim čtenářům?
Je důležitější prevence než léčba. Jak dlouho nemoc vzniká, tak dlouho se léčí.
Léčivé rostliny - Iva Hauerová
léčivé byliny, čaje, bylinné masti, kapky, gely, oleje, sirupy, bylinná vína, konopná kosmetika
Palackého třída 19/114, Brno - Královo Pole, tel.: 549 211 549, 608 624 739
TRAM 1, 6, BUS x30, 41, 42, 44, 65, 70, 71, 81, 84 - zastávka Semilasso
text a foto Marián K., brnovinky